پوست نیز مانند هر عضوی از بدن نیازمند توجه و مراقبت مداوم و همیشگی می باشد که می بایست در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی آگاهی لازم را کسب نموده و از این آگاهی ها جهت بهبود پوست استفاده کنیم تا با یک پوست شفاف و ایده آلی رو به رو باشیم، پس در قدم اول باید نیازهای پوست تان را بشناسید و براساس این نیازها به روش های مراقبت از پوست خود بپردازیم. 

اینک اولین قدم در انجام این مراقبت ها شناخت نوع پوست تان است و سپس بدانید که پوست تان به چه کرم ها و محصولاتی نیاز دارد و هرکدام از این محصولات و کرم ها باید دارای چه موادی باشند.

انواع محصولات کرم

کرم های گوناگونی جهت مصارف گوناگون وجود دارد که در این نوشته به انواع اصلی آن ها اشاره می کنیم:

  • کرم مرطوب کننده
  • کرم ضد آفتاب
  • کرم روز
  • کرم شب
  • کرم لایه بردار
  • کرم ضد جوش
  • کرم ضد لک و روشن کننده
  • کرم پودر


انواع کرم های صورت


کرم مرطوب کننده:

این کرم ها جهت افزایش رطوبت ساخته شده اند و بعضی از این کرم ها با تامین کردن یک لایه چرب بر روی پوست به حفظ آب پوست کمک نموده و برخی نیز حاوی اجزاء جذب کننده رطوبت می باشند که رطوبت را در خود جذب و حفظ می کنند.


کرم ضد آفتاب:

این کرم‌ها، دارای موادی به نام فیلتر‌های ضد اشعه UV  هستند که مانع از جذب اشعه مضر نور خورشید می گردد که مانع از آسیب رساندن آن به پوست می‌شوند. میزان کارایی یک ضد آفتاب با درجه بندی به نام SPF  نشان داده می شود که تغییر این عدد، نمایانگر مقاومت پوست در برابر اشعه مضر خورشید می باشد.


کرم های روز و شب:

یکی از شباهت های این دو کرم در مرطوب کنندگی آن‌ها می باشد و از تفاوت های اصلی آنها این است که کرم شب از نوع کرم مغذی مفید است و جهت بازیابی و رطوبت رسانی پوست شبها مورد استفاده قرار می گیرد تا در طول شب بر روی پوست مانده و تأثیر خود را می گذارند به همین دلیل است که بهتر است شبها قبل از خواب استفاده نمود.  ولی کرم روز دارای مقادیری فیلتر ضد آفتاب در برابر نور خورشید می باشند که مانع از تخریب کلاژن می گردد و می بایست این کرم را پس از بیدار شدن و شستشوی صورت بلافاصله استفاده نمود.


کرم لایه بردار:

معمولا این کرم ها دارای ترکیباتی با غلظت هایی مشخص از اسیدهای میوه یا دارای ویتامین A  هستند که در استفاده مداوم می توانند اثرات محدودی را در کاهش چین و چروک های ریز یا لکه های پوستی داشته باشند.


کرم ضد جوش:

جوش ها یا آکنه ها ناشی از تجمع غدد چربی که از طریق میکروب‌ها، آلوده و ملتهب شده‌اند و ترشحات سطح آنها را پر کرده است. معمولا جوش‌ها، قرمز، سر سیاه یا سر سفید هستند و می‎تواند در تمام نواحی پوست از جمله صورت ظاهر گردند. برای درمان جوش و جای جوش استفاده از محصولات آنتی آکنه و کرم ها و محصولات ضد جوش توصیه می شود.


کرم ضد لک و روشن کننده:

این نوع کرم ها دارای جنبه دارویی هستند و بهتر است با توجه به نوع لک و نوع پوست توسط پزشک تجویز گردند.


کرم پودر:

به کرم هایی گویند که زیرساز و پوشاننده لک های صورت هستند و جنبه آرایشی و پنهان نمودن جوش و یا لک را دارد.