بررسی و معرفی کامل شغل تکنسین داروخانه 


 تکنسین داروخانه کیست ؟

تکنسین داروخانه به داروساز کمک می نماید تا داروهایی را که بیمار سفارش می دهد آماده کند. تکنسین داروخانه وظیفه دارد تا داروها را با هم مخلوط نماید و نسخه ها را از بیمار دریافت نماید. متخصصان داروسازی و تکنسین داروخانه هر دو کمک می نمایند تا داروها را تحت نظارت داروسازی تهیه نمایند. تکنسین داروخانه به عنوان قسمتی از تیم های  بهداشتی در مراکز و بیمارستان ها یا داروخانه ها عمومی کار می کنند . تعدادی از تکنسین های داروخانه به عنوان دستیار در داروخانه کمک می کنند.


تکنسین داروخانهمحل کار تکنسین داروخانه

تکنسین های داروخانه در مکان های مختلف درمانی (معمولاً در داروخانه های سطه شهر یا بیمارستان ها) کار می کنند ، اما با توجه به مهارت ها و تجربه ی خود حتی میتوانند در شرکت های دارویی نیز فعالیت کنند.


تحصیلات مورد نیاز

در بسیاری از کشورهای پیشرفته ، گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی به عنوان بخش مهمی از شرایط استخدام برای تکنسین داروخانه میباشد.

 بسیاری از داروخانه‌ها در این کشورها تمایل دارند تکنسین‌هایی را که از مراکز علمی مدرک معتبر دریافت کرده‌اند استخدام کنند.

در ایران افراد مختلف میتوانند پس از گذراندن دوره های تکنسین داروخانه به این حیطه شغلی ورود پیدا کنند و جالب است که بدانید اکثر نسخه پیچ‌های داروخانه دارای تحصیلات مرتبط با این رشته‌ نمی‌باشند.


مهارت های مورد نیاز

تکنسین داروخانه علاوه بر داشتن مهارت های تخصصی و علمی همچون داروشناسی و نسخه خوانی باید دارای مهارت های فردی همچون موارد زیر باشد :

- انتخاب صحیح کلمات و درست صحبت کردن: این مهارت، برای انتقال اطلاعات دارویی و ارتباط با مشتری ها و پزشکان ضروری است. 

- دقت و توجه بالا: این مهارت در هنگام نوشتن برچسب های دارویی، کارایی بیشتری دارد. 

 - گوش دادن: این مهارت به تکنسین ها کمک می کند تا درخواست های مشتریان و دستورالعل های خاص پزشکی را درک کنند.

- مسئولیت پذیری

- توانایی کار با نرم افزارهای کامپیوتری


حقوق تکنسین داروخانه

حقوق افراد مشغول به کار در داروخانه به عوامل مختلفی همچون مهارت و سابقه کاری ، مدت زمان کاری و یا حتی بسته به نوع داروخانه روزانه یا شبانه متفاوت است و همچنین نظر بر کارفرماهای مختلف درآمد تکنسین های داروخانه مختلف است.


بازار کار تکنسین داروخانه

با توجه به وجود داروخانه های متعدد در سطح کشور ، وجود تکنسین های داروخانه  بیش از قبل اهمیت پیدا کرده و  دارای بازار کار مناسب میباشد و البته حیطه و تعداد مسئولیت های شان نیز افزایش یافته است.


دوره های داروشناسی و نسخه خوانی

همان طور که گفته شد غالبا افرادی که در داروخانه مشغول به کار هستند، تحصیلات آکادمیک مرتبط نداشته (زیرا رشته ی دانشگاهی با عنوان رشته تکنسین داروخانه نداریم) و افراد مشغول به کار به صورت تجربی و یا گذراندن دوره های آموزشی کوتاه مدت این مهارت را کسب نموده اند.

 از آنجایی که این شغل مستقیما با سلامتی افراد و مراجعین داروخانه مرتبط است، باید در یک دوره داروشناسی یا نسخه خوانی کوتاه مدت شرکت کرد تا مهارت های ضروری برای انجام و ارائه این خدمات را به دست آورد.

علاوه بر این، دوره آموزشی باید مواردی مانند آشنایی با محدوده قوانین داروخانه، شناخت گروه و دسته های داروهای درمانی، شناخت انواع دارو های گیاهی، کاربرد تجهیزات درمانی، ، انواع محصولات آرایشی و بهداشتی ، نسخه خوانی و نحوه ارتباط با مشتری های متفاوت را در بر بگیرد تا برای شرکت کنندگان مفید واقع شود.

از این رو افراد علاقه مند به حیطه دارو و یا افراد جویای کار میتوانند با گذراندن دوره های آموزشی کوتاه مدت ، این مهارت کاربردی را کسب کرده و مشغول به کار شوند.


اطلاعات دوره تکنسین داروخانه دپارتمان تخصصی شیمی و دارو سارای