از گذشتگان دور مخصوصا دورانی که بشر با دارو آشنایی پیدا کرد، تمایل و سعی مردم در جهت زیباتر شدن صورت و چهره شان بیشتر شد و در مطالعه تاریخ اثبات گردید که مردم به بهتر نمایان کردن ظاهر و چهره خود علاقه بسیاری نشان دادند تا اینکه با گذشت تجارب بسیار در زمینه های آرایشی و زیبایی این هدف جهانی شد و راه ها و روش های متنوع و گوناگونی در اکثر کمپانی ها، شرکت ها و کلینیک های زیبایی در جهت بهتر شدن ظاهر ایجاد گردید.


تاریخچه استفاده لوازم آرایشی در گذشتگان

در تاریخ آمده است که زنان مصر از اولین کسانی بودند که آرایش را آغاز نمودند. که به حدود ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد. یونانیان و مصریان باستان از عسل، چربی حیوانات و زرده تخم مرغ برای زیبایی خود بهره می گرفتند ولی در امپراطور روم از ماده ای سمی به نام کربنات سرب، جهت سفید شدن و از گچ دریاچه ای که حاوی سرب بسیاری بود برای آرایش چشم خود استفاده می نمودند و به دلیل بیماریهایی که از این مواد سمی ایجاد شد به مرور استفاده از این موارد کنار گذاشته شد.

در ایران باستان استفاده از لوازم آرایشی به دوره هخامنشیان باز می گردد که استفاده از حنا جهت رنگ کردن موها، سرمه برای سیاه نمودن چشم ها، سفیداب برای روشن نمودن پوست صورت و بدن و همچنین استفاده از وسمه که گیاهی گلدار از گروه خانواده شب بویان می باشد برای مشکی و ضخیم نمودن ابروهای خود استفاده می کردند. هرچند سبک آرایش نمودن در گذر دوره های مختلف در ایران تغییر پیدا کرد اما آن چیزی که در ایران باستان دیده می شود ، آرایش کردن فقط مختص زنان متاهل بود.تغییر در روند تولید با گسترش صنعت

با آغاز قرن ۲۰ و ۲۱ میلادی و شروع صنعت جوامع بشر، کارخانجات بسیاری در تولید و نحوه ساخت فرمولاسیون های مواد آرایشی پا به عرصه پیشرفت گذاشتند و امروزه شاهد لوازم های آرایشی بسیاری از قبیل انواع کرم ها، رژ لب، سایه چشم، خط چشم، ریمل و خیلی از موارد دیگری که تغییر در ظاهر اشخاص ایجاد کرده است می باشیم. و رفته رفته با گسترش علم، دانشمندان، سعی نمودن که مواد طبیعی و غیر سمی را به جای مواد سمی در تولید محصولات آرایشی بهداشتی جایگزین نمایند تا محصول ایمن تر و قابل اعتمادتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. و روز به روز با توسعه تبلیغات گسترده بر تعداد طرفداران و مصرف‌کنندگان مواد آرایشی افزوده گردید.