جذابیت های رشته شیمی

علم شیمی جزو یکی از علوم هایی است که دارای جذابیت های ویژه ای نسبت به علوم مشابه خودش دارد، همانطور که در پیرامون خود می نگریم در هر لحظه شاهد فرایندها و واکنش هایی هستیم که حتی با چشم غیر مسلح و حتی چشم غیر مسلح در حال رخ دادن می باشند؛ از زنگ زدن قطعه آهنی گرفته تا انفجار پدیده ای عظیم همه و همه از وجود این علم نشات می گیرد و این علم است که می تواند پاسخی برای تمام این پدیده ها داشته باشد.

رشته جذاب شیمی دارای دو بخش صنایع شیمی و علم شیمی می باشد که علم شیمی از علوم پایه و زیر بنای علومی همچون پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بیولوژی و سایر رشته های مهندسی است.

ولی صنایع شیمیایی با انجام گرفتن واکنش های شیمیایی و در نهایت تبدیل مواد اولیه به محصولات جدید می باشد که با خواص و ویژگی های مواد اولیه متفاوت است و بسیار کاربردی می باشد. 


حالا علم شیمی از چه جذابیت هایی برخوردار است؟

از مهمترین این جذابیت ها یک شیمیدان مدام و پی در پی با پدیده های جدیدی روبرو می شود که می تواند با پژوهش فعالیت نموده و امور جدید تری را تجربه کند.

از جذابیت های بعدی که می توانیم اشاره کنیم انجام فعالیت های علمی و تعمیم کاربرد آن به بخش های صنعت و جامعه می باشد. زمانی که یک دانشمند ایده اش در جامعه نقشی رو ایفا کند و بشر بتواند از آن ایده استفاده درستی کند اینکه آن دانشمند احساس لذتبخشی به ایده اش دارد که برای جامعه خود مفید می باشد و این احساس ترغیب موجب انجام سایر فعالیت های پژوهشی می شود.


همانطور که گفتیم، پاسخ بیشتر یا بهتر بگم تمام پدیده هایی که در پیرامون رخ می دهند در دستان پر بار علم شیمی نهفته است. همین امر موجب شده که این علم از جذابیت ها و ویژگی های متنوعی برخوردار باشد.

 امروز میخواهیم با ۳ تا آزمایش جالب آشنا بشیم. حتما تردستی های شعبده بازان رو دیده اید که با ترفندهایی مخاطبان خود را به وجد میآورند و همه آنها را به تعجب وا می دارند که چگونه این کار را انجام داده است.خب دیگه بریم سراغ سه تا آزمایشی که شعبده بازان آن را انجام می دهند رو ببینیم:

- آزمایش اول

حتما دیده اید که شعبده باز با آتش زدن کف دست خود بدون آن که دستش را بسوزاند آن را عالی انجام میدهد و بدون هیچ ناراحتی با تماشگران خود با قدم زدن در سن صحبت می کند. 

شما هم اگر علاقه مند به انجام این آزمایش هستید کافی است ۱۲ سانتی متر مکعب سولفید کربن و ۸ سانتی متر مکعب تترا کلرید کربن آماده کنید.و این دو را باهم خوب مخلوط کرده و سپس کف دست خود را با کمی گرم کردن مثلا کف دست را روی بخاری و نظایر آن گرم کنید, در مدت خیلی کوتاهی مایع موجود شروع به شعله ور شدن می کند البته خیالتون راحت دست شما آن قدر گرم نمی شود که غیر قابل تحمل باشد.

- آزمایش دوم:

شعبده باز اینبار میخواهد آب را به نوشابه تبدیل کند. برای انجام این آزمایش دو لیوان شیشه ای را روی میز قرار داده و یکی از لیوان ها را به ظاهر خالی و دیگری را از آب پر می کنیم, حال اگر به بحث شعبده بازی بر گردیم, شعبده باز یه جرعه از آب را می خورد و چون دلش نوشابه می خواهد در جلو دید مخاطبان و تماشاگرانش آن آب لیوان را به نوشابه تبدیل می کند! حال چگونه ممکن است؟

لیوان اول که آب خالص بود ولی در لیوان دوم که ته آن از قبل با ۵ قطره تنتورید که خشک شده بود آماده نموده ایم و زیاد به چشم نمی آید, که شعبده باز آب خالص را به لیوان دوم به ظاهر خالی می ریزد و رنگ آب به نوشابه تبدیل می شود که به حل شدن تنتورید در آب مربوط می شود.

حال می توانیم این بار نوشابه را مجددا به آب تبدیل کنیم چگونه؟

لیوان پر آب دیگری را برداشته و در آن ربع گرم هیپوسولفیت سدیم حل می کنیم حال اگر همین مایع بی رنگ را در محلول تنتورید در آب بریزیم همدیگر را خنثی کرده و محلول بیرنگ می گردد.

- آزمایش سوم:

این نمایش ساده رو باهم شروع میکنیم:

روی میز سه تا لیوان بزرگی که دارای مایعات بیرنگی است قرار میدهیم که شخص آزمایشگر آنها را آب معرفی می کند.

یک ظرف بزرگ شیشه ای جدا که در آن مای بنفش رنگ میریزیم. سپس آزمایشگر در هر یک از لیوان ها مقداری از این مایع بنفش می ریزد.

لیوان اول به رنگ بنفش و لیوان دوم به رنگ قرمز و لیوان سوم به رنگ سبز در می آید.

بریم ببینیم که چگونه این تردستی صورت گرفته!

مواد مورد نیاز جهت انجام این آزمایش:

یک برگ كلم قرمز،

 100 سانتیمتر مكعب سركه سفید، 

مقداری سود که در 100 سانتیمتر مكعب آب حل شده است. 

روش کار:

کلم های قرمز را به قطعات کوچک ببرید و در یک کاسه یا ظرف بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید و به مدت ۳۰ دقیقه در حالت ساکن نگه دارید که سپس مایع رنگ بنفش را جدا کنید و در پارچ یا همون ظرف بزرگی که در ابتدا ذکر کرده بودیم میریزیم همون( مای بنفش)

و حالا یک لیوان را آب معمولی و لیوان دومی دارای 100 سانتیمتر مكعب سركه سفید، و سومی سود حل شده در 100 سانتیمتر مكعب آب است. 

علت آزمایش:

مایع بنفش رنگ که با کلم قرمز ساختیم اگر در محیط اسیدی قرار بگیرد مایع درون لیوان به رنگ قرمز در می آید و اگر در محیط قلیایی همان محلول سود به رنگ سبز می شود و در محیط خنثی هم رنگ خودش را حفظ می کند و همان رنگ بنفش باقی می ماند.


شیمی در یک کلام یعنی با کلی فضا و بعدش هم سر وکله زدن 😎